Skąd dzisiaj pozyskać pracownika?

05 kwietnia 2023

Skąd dziś pozyskać pracowników? Czyli dlaczego warto zastanowić się nad pozyskaniem pracowników z Azji. Jak wygląda sytuacja na polskim rynku?

Coraz częściej na polskim rynku pracy napotykamy problemy ze znalezieniem pracowników niskiego i średniego szczebla. Firmy, aby sprostać brakom kadrowym, zaczynają poszukiwać pracowników poza granicami kraju, m.in. w Ukrainie, Białorusi, Mołdawii czy Kazachstanie.

Sytuacja związana z konfliktem zbrojnym w Ukrainie na chwile ustabilizowała rynek pracy, kiedy zasoby pracownicze zasiliła bardzo duża ilość uchodźców. Jednak było to rozwiązanie dające rezultaty chwilowe, a nie na stałe.

Dlaczego warto pomyśleć o zatrudnieniu pracowników z Azji?

Nową odpowiedzią na problem z pozyskiwaniem pracowników, jest zatrudnianie osób z Azji – głównie z Bangladeszu oraz Nepalu. Jest to świetna inwestycja w stabilizację, wydajność i rozwój własnej firmy. Obywatele tych krajów bardzo mocno zorientowani są na pracę w dużej ilości godzin, dodatkowo są zmotywowani do długoterminowej i efektywnej pracy.

Pracownicy z Azji bardzo często zatrudniani są w firmach produkcyjnych, przetwórczych, magazynach oraz w przedsiębiorstwach usługowych. Warto pamiętać, że kontaktują się z przełożonymi w języku angielskim.

Zastanawiasz się jak wygląda i ile trwa proces pozyskania takich pracowników?

Oczywiście cały proces jest zależny od stanowisk i wymagań względem kandydatów. Przybliżę tutaj standardową procedurę w 8 krokach:

1.       Na początku firma zgłasza agencji zapotrzebowanie na konkretny typ pracownika.

2.       Agencja za pomocą lokalnych partnerów biznesowych w Azji prowadzi rekrutację. Bardzo często zdarza się, że rozmowy rekrutacyjne są nagrywane i prowadzone w języku angielskim,  żeby firma w Polsce mogła zweryfikować potencjalnego pracownika.

3.       Jeżeli kandydat zostanie zaakceptowany, zaczyna się proces legalizacji pobytu obcokrajowca w Polsce. Agencja składa wnioski do urzędu wojewódzkiego o wydanie zezwolenia na pracę typu A.

Warto tutaj dodać, że w zależności od typu stanowiska, należy ubiegać się również o opinię starosty. Do wniosku dodatkowo należy dołączyć umowę współpracy z podmiotem w Polsce, dla którego będzie świadczona praca. Czas wydania zezwolenia typu A zależny jest od danego województwa. Czasami trwa tydzień, a czasami kilka miesięcy.

4.       Po uzyskaniu zezwoleń, dokumenty przekazywane są do Azji. Kandydaci po otrzymaniu ich ubiegają się w polskiej ambasadzie o wizę na pobyt i pracę w Polsce.

5.       W trakcie analizy wniosku kandydat może przejść rozmowę kwalifikacyjną w ambasadzie. Równocześnie staż graniczna kontaktuje się z agencją w celu weryfikacji, czy kandydat w dalszym ciągu będzie miał zapewnioną pracę.

6.       Kandydat otrzymuje wizę na okres przyznany w zezwoleniu.

7.       Po uzyskaniu wizy agencja organizuje: przylot kandydatów do Polski, zatrudnienie oraz wdrożenie do pracy.

8.       Jako pracodawca zyskujesz lojalnego i wydajnego pracownika z wizją długoterminowej współpracy.

To co jest istotne w zrozumieniu specyfiki zatrudnienia pracowników z Azji, to fakt że pracują bardzo wydajnie i w dużej ilości godzin. Z naszego agencyjnego doświadczenia możemy stwierdzić, że są mili, pomocni i angażują się w życie firmy. Dodatkowo są oni lojalni również ze względu na skomplikowane procedury uzyskania dokumentów do legalnej pracy w Polsce i chcą pracować w jednym miejscu jak najdłużej.

Jesteś zainteresowany kandydatami z Azji? Zadzwoń lub napisz maila.

Udostępnij ten wpis:
O autorze
Aneta Bugańska
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Pomogę znaleźć Ci pracowników, którzy uzupełnią lukę w Twoim zespole. Prowadzę projekty w ramach leasingu, outsourcingu oraz rekrutacji. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe w agencji pracy tymczasowej. Realizowałam kontakty na terenie Polski z branż: automotive, medycznej, farmaceutycznej, kosmetycznej, horeca, e-commerce, callcenter. Szybkość i skuteczność działania to moja specjalność!

Przeczytaj też

05 kwietnia 2023

Skąd dzisiaj pozyskać pracownika?

22 września 2023

10 standardowych pytań od klientów

05 października 2023

Spawacze – skąd brać fachowców?

Ciasteczka
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności